Co określa indeks giełdowy? Czemu jest tak istotny? Jak wyglądał w przeszłości? Jak go warto odczytywać?

Posted on 29/08/2020 7:43am

Indeks giełdowy to miara statystyczna, która pokazuje jak odmieniają się ceny grupy danych spółek w określonym przedziale czasowym. To też określa jak to wpływa na zachowanie się giełdy. Kiedy obserwujemy zmiany wartości indeksu, można bez jakiejś analizy cen akcji poszczególnych spółek poznać poziom zwrotu, a także zdefiniować kierunek ruchu cen.


Pierwotne indeksy były tworzone, by ukazać zmiany cen akcji spółek, które są notowane na giełdzie, jakie występowały w dość krótkim czasie.


Najistotniejszą intencją tego nie było ich wykorzystywanie w długim okresie czasowym. Jak ceny były liczone i podawane bez wykorzystania komputerów liczba takich spółek nie był zbytnio wielka, w sumie faktycznie była zawężona, składała się z najbardziej dużych spółek na rynku.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to odwiedź www skanowanie faktur a tam czekają na Ciebie informacje godne zainteresowania. Sprawdź je - będziesz bardzo zadowolony!

Jednakowoż po określonym inwestorzy inwestorzy zaczęli poszukiwać jasnego punktu odniesienia do mierzenia i porównywania długookresowych stóp zwrotu z ich portfeli, a jednocześnie klasyfikacji sektorowej konkretnych grup spółek. Jak pojawiły się komputery skorzystała na tym giełda, więc w latach sześćdziesiątych pojawiły się nowe indeksy określające idealnie zachowanie określonych rynków.


W latach 70-tych wzrosło zainteresowanie małymi spółkami, tak więc wdrożono indeksy, które są oparte tylko na najmniejszych spółkach, takie takiego typu jak swig80 notowania- W latach osiemdziesiątych natomiast na znaczeniu zyskały kontrakty terminowe oraz opcje oparte na giełdowych indeksach. Są one naprawdę korzystne, jak weźmiemy pod uwagę metodę rozliczenia derywatywów na terminowym rynku. Ostatnie lata są rozwojem indeksów międzynarodowych, w ich skład wchodzą różnorodne spółki europejskie, azjatyckie czy amerykańskie. Tego rodzaju międzynarodowe indeksy reprezentują aż siedemdziesiąt procent kapitalizacji giełd na całym globie, najczęściej jednakże korzystają z nich dużych rozmiarów korporacje, instytucje finansowe i banki. Dzięki nim jesteśmy w stanie śledzić światowe trendy.

Ciekawi Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to odwiedź źródło kancelaria prawna Wrocław a odkryjesz tam ciekawe informacje, które na długo zapamiętasz.

Co można zyskać dzięki indeksom giełdowym? Indeksy dają pełny obraz rynku oraz ukazują kierunek, w jakim on podąża. Jeśli kurs większości akcji zniżkuje albo zwyżkuje, to indeks pokazuje wyraźnie tendencje, jakie występują na giełdzie. Stanowi on ponadto istotne narzędzie dla inwestorów, którzy wykorzystują analizę techniczną do sprawdzania przyszłych kursów.
Analitycy techniczni tworzą w formie wykresów historię ruchu indeksu, a to sprawia, że dążą do wykrycia możliwych do zdefiniowania formacji, jakie umożliwiają przewidzieć przyszłe trendy giełdowe, jednocześnie znacząco zminimalizować ryzyko poniesienia strat przez niekorzystnie przeprowadzone operacje. Trzeba przyznać, iż niektóre tendencje jednakże są na bardzo różnym poziomie, takie jak notowania wig30, dzięki czemu łatwiej to przewidzieć oraz uzyskać korzyści w przyszłości- notowania wig30 możesz sprawdzić pod tym adresem. Jednakże analityk techniczny zawsze powinien polegać na danych i liczbach i każdorazowo zobaczyć, jak zachowuje się giełda.

Tags: rynku, rozliczenia, inwestorzy