Jakiego rodzaju wady i zalety będzie miał pracowniczy outsourcing, jakie zagrożenia się wiążą przy takiej współpracy.

Posted on 09/06/2020 7:55am

Outsourcing pracowniczy zaczyna być coraz bardziej popularny w niejednej branży. W paru słowach polega on na tym, że pewne z zadań do wykonania przekazywane są odrębnej firmie, jaka zająć się ma ich realizacją.
dom - malunek
Author: Christine Wagner
Source: http://www.flickr.com


W wielu przypadkach osoby wykonujące te prace znajdują się na terenie zlecającej firmy, ale formalnie należą do innego pracodawcy. W takich przypadkach to firma zewnętrzna ponosi odpowiedzialność za koordynowanie działań pracowników, ona ustala ich obowiązki i obsługuje jeśli chodzi o kadry. Najczęściej outsourcing pracowniczy stosowany jest w przypadku działów księgowości albo IT, lecz coraz częściej można również spotkać przypadki związane ze sprzedażą czy produkcją. Nie ma też żadnych problemów, żeby tego typu działaniem objąć również jakieś inne obszary, jeżeli tylko będzie to potrzebne.


klient - selfie
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com


Dla firm wynajmujących outcourcingowe usługi jest to bardzo praktyczne, ponieważ odpada całościowa sfera związana z utrzymaniem pracowników. Firma otrzymuje od wykonawcy fakturę za wykonaną pracę, a całą resztą już ma się on zająć. Lecz tego typu działania wiążą się z pewnym ryzykiem dla pracowników, i niestety w wielu przypadkach mechanizm ten wykorzystuje się do rozmaitych oszustw.
Przy pomocy przeniesienia ludzi do podmiotu wykonującego usługi można stosunkowo szybko ominąć temat grupowych zwolnień czy wysokich odpraw, gdyż po prostu będą oni przekazani kolejnej spółce. Oprócz tego w wielu przypadkach takie firmy chcąc tak bardzo jak się da zmniejszyć swoje koszty po prostu nie płacą za pracowników składek na ZUS.

Tags: PRacownik, Outsourcing, IT, księgowości