Kilka przydatnych słów na temat niszczenia rozmaitych dokumentów

Posted on 17/08/2021 8:47am

Codziennie na terenie Polski różnego rodzaju instytucje tworzą bardzo dużo przeróżnych dokumentów. Istnieje bardzo dużo przepisów prawnych, które nie tylko regulują zasady ich gromadzenia i przechowywania, ale również kwestie odnoszące się do ich niszczenia.

Rozwój nowatorskich technologii sprawił, że powstają obecnie dokumenty nie tylko w
dokumenty
Author: Robert Couse-Baker
Source: http://www.flickr.com
postaci papierowej. Spora ich część przechowywana jest obecnie na dyskach twardych oraz zapisywana na płytach CD. Bez względu na to, na jakich nośnikach zostały utrwalone niszczenie dokumentów powinno odbywać się w zgodzie z wymogami mnóstwa ustaw i norm odnoszących się do bezpieczeństwa. Niszczenie - więcej treści na ten temat - dokumentów musi być prowadzone w taki sposób, by nie było możliwe ich odzyskanie. Dotyczy to zarówno dokumentów zapisanych na papierze, jak też tych utrwalanych na twardych dyskach oraz płytach CD. Utylizacja dokumentów musi być przeprowadzana przede wszystkim zgodnie z zapisami ustawy o ochronie danych osobowych.
stare dokumenty
Author: Tony Webster
Source: http://www.flickr.com
Utylizacja dokumentów obejmuje różne rodzaje dokumentów, zaliczane są do nich na przykład dokumenty firmowe, ale również takie, które opatrzone są klauzulą tajności. Zanim poddane zostaną procesowi zniszczenia odbywa się procedura brakowania dokumentów.

Może Cię zainteresować: niszczenie nośników informacjiBrakowanie dokumentów to proces, który ma wskazać, które z powstałych dokumentów powinny zostać przekazane do archiwum, a które trzeba zniszczyć. Po wykonaniu tej procedury można rozpocząć ich niszczenie oraz utylizację. Część dokumentów, chociażby wyciągi bankowe klientów, w postaci papierowej trafia po prostu do niszczarek. W niszczarkach nie da się jednak zniszczyć dyskietek lub płyt CD. Aby uniemożliwić odzyskanie z nich danych, niszczy się je zazwyczaj poprzez zgniatanie lub poprzez cięcie. Z tak uszkodzonych nie da już odzyskać żadnych danych. Metod niszczenia dokumentów jest przynajmniej parę. Są już na ten moment nawet firmy, które oferują usługi fachowego niszczenia najróżniejszych dokumentów. Powierzając utylizację wyspecjalizowanej firmie, trzeba przyjrzeć się, jak usługa jest wykonywana. Odpowiedzialność bierze na siebie zleceniodawca. Nigdy nie należy o tym zapomnieć.

Tags: dokumenty, archiwum, instytucja