Kilometrówka to doskonały sposób dla bardzo wielu biznesmenów na zaoszczędzenie pieniędzy, jeżeli używają w pracy własnego samochodu

Posted on 04/03/2020 7:53am

Bardzo wielu przedsiębiorców nieustannie podróżuje. Związane jest to oczywiście z wykonywaną pracą. Jeśli mają oni pojazd, który nie jest wpisany jako majątek przedsiębiorstwa, a należy na ten przykład do osoby trzeciej albo jest leasingowany, to muszą oni stosować tzw. kilometrówkę.


leki
Source: pixabay.com


Używanie osobistego auta do celów służbowych związane jest z ponoszeniem znacznych kosztów. Dlatego powstała tak zwana kilometrówka. Zezwala ona właścicielom firm zaliczyć przejechane kilometry do kosztów uzyskania przychodu. By to zrobić, osoba kierująca musi dokładnie dokumentować, ile kilometrów przebył samochód prywatny w związku z wykonywaną pracą. prawo domaga się wyjątkowo szczegółowych informacji: trzeba zapisać cel podróży, dane teleadresowe właściciela auta, numer tablic i oczywiście trzeba wyliczyć kwotę wedle aktualnych stawek. W Necie znajdziemy wyjątkowo użyteczne kalkulatory, które sprawią, że kilometrówka stanie się prosta do obliczenia. Przedsiębiorca, który planuje rozliczyć te wydatki, musi robić wyliczenia co miesiąc.


biuro
Author: Armstrong
Source: Armstrong


Jak widać, kilometrówka bywa bardzo ważna dla mniejszych firm, nierzadko prowadzonych przez jedną osobę, w których właściciel ma tylko prywatny samochód. Ten system sprawia, że można dużo oszczędzić oraz ułatwia takim podmiotom rozwój. Jeżeli w danym miesiącu kilometrówka będzie zbyt duża i osiągniemy limit, to da się koszty przenieść na następny miesiąc i wpisać je do nowego limitu. Warto pamiętać, że jeżeli prezes firmy samodzielnie wyznaczy wysokość stawek za 1km, to w przypadku odliczania kilometrówki i tak obowiązują stawki wyznaczone przez prawo. Jeśli własny samochód do celów służbowych wykorzystuje pracownik, to oczywiście powinien on posiadać zgodę pracodawcy.

Jeśli użyta w tym artykule retoryka do Ciebie trafia, to zobacz tu pitprojekt.pl inne tego rodzaju porady - one odnoszą się do pokrewnej problematyki.

Jednak nie musi on dokumentować przebytej trasy, by została mu wypłacona kilometrówka za poniesione koszty.
Lepiej zatem zadbać o szczegółową dokumentację, jeżeli chodzi o używanie prywatnych pojazdów niebędących własnością firmy do celów związanych z jej działalnością. Jest szansa, że uda się zaoszczędzić dużo pieniędzy, które lepiej zainwestować w rozwój firmy.

Tags: prawo, pieniędzy, właściciel