Najistotniejsze zadania ciążące na przedsiębiorcy

Posted on 17/09/2021 11:06am

Nasze przepisy nakładają na biznesmenów mnogie obowiązki urzędowe, które przesądzają o tym, czy przedsiębiorstwo prowadzone jest zgodnie z przepisami prawnymi. Wykonywanie poniektórych formalności możemy zlecić biurom rachunkowym, ale zawsze pozostaną takie, których musimy dokonywać osobiście. O czym przede wszystkim musimy pamiętać prowadząc działalność gospodarczą?

Przedsiębiorstwo
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com
Nieistotne czy prowadzimy większą firmę czy będzie to działalność jednoosobowa na przedsiębiorcy zawsze ciąży tzw. obowiązek podatkowy VAT. Biznesmeni, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych albo też korzystają z liniowego podatku, płacą podatek w postaci zaliczek rozliczanych co miesiąc czy co trzy miesiące. W obu wypadkach, zaliczkę trzeba wpłacić do 20 dnia miesiąca po okresie obrachunkowym.

W gestii przedsiębiorcy leży, aby do dwudziestego dnia miesiąca nagromadzić wszystkie faktury przychodowe jak też kosztowe i wprowadzić je do książki przychodów i rozchodów. Tą czynność z reguły zleca się biurom księgowym, które przeważnie redukują tenże termin, żeby zdobyć więcej czasu na dokonanie rozliczeń. Biznesmeni posiadający status małego podatnika są w stanie zmienić metodę wpłacania zaliczki na podatek dochodowy z miesięcznego na co trzymiesięczny albo odwrotnie.

Chcesz przeczytać inne równie przydatne porady? Jeśli tak, to zobacz tutaj, a niewątpliwie nie odczujesz zawodu.

Tejże czynności można dokonywać wyłącznie raz do roku, w terminie do 20 lutego. Więcej na .



W trakcie zakładania firmy przedsiębiorca decyduje, czy chce zostać vatowcem. Oświadczenia te należy składać w US do dwudziestego piątego dnia miesiąca po rozliczanym okresie. Owego obowiązku można dokonać osobiście, korespondencją względnie przez Internet. Ta trzecia opcja jest wyjątkowo atrakcyjna, jako że nie wymaga posiadania podpisu elektronicznego.
Biznes
Author: istock
Source: istockphoto.com
Starczy sygnatura w postaci danych podatnika w zestawieniu z kwotą dochodu z formularza rocznego z roku o dwa lata wcześniejszego, aniżeli rok, jakiego dotyczy składane oświadczenie (dla przykładu dla deklaracji składanych w 2014 roku podaje się przychód z 2012 r.). W związku z VAT-em, powinno się również drukować i przechowywać wykazy sprawunków a także sprzedaży.

Składki ZUS przedsiębiorcy są obowiązkowe, nie można z nich się wycofać po czym postawić na usługę innego ubezpieczyciela. Obowiązkowej rejestracji w ZUS-ie trzeba dokonywać w chwili uruchomienia biznesu, składając blankiet ZUS ZUA/ZZA.

Tags: podpis, zaliczka, KPiR, rachunkowym