Nie wykorzystałeś urlopu? Dowiedz się, w jaki sposób wyliczyć przysługujący ci ekwiwalent

Posted on 04/02/2020 7:55am

Wczasy to jeden ze szczególnie oczekiwanych okresów na przestrzeni roku. I dla rodziców, którzy mogą odetchnąć od codziennego kieratu, i dla maluszków, które w końcu mogą spędzić czas z mamą oraz z tatą, w czasie zwyczajnego tygodnia bowiem nie przydarza się to za często.

Jednakże mimo iż każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje wypoczynek, nie każdy jest w stanie wykorzystać urlop – czy to z powodów osobistych, czy ze względu na wygaśnięcie albo rozwiązanie stosunku pracy. Dlatego pracującej osobie przypada stosowny ekwiwalent w zamian za wolne dni. Jak w związku z powyższym wyliczyć, jak duża kwota nam się należy?

Zacznijmy od tego, że z urlopu nie można zrezygnować, jest prawem przysługującym każdemu zatrudnionemu, stąd ekwiwalent. Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od współczynnika określanego na każdy rok kalendarzowy. Nie w każdym roku bowiem mamy taką samą liczbę dni, w których będziemy pracować, z powodu np. przypadających świąt, z tego względu też współczynnik ten nie może być identyczny.

Przedstawiana tutaj problematyka jest według Ciebie godna uwagi? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu, który publikuje podobne zagadnienia.

ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Oprócz tego na wysokość ekwiwalentu ma wpływ przeciętna pensja pracownika. Zarobki z kolei różnią się zależnie m.in. od obejmowanego stanowiska czy firmy, w której jest zatrudniony. Wynagrodzenie musi być określone w stawce miesięcznej, a jeśli zatrudnionemu przysługują finansowe dodatki, na przykład premie, również należy je mieć na uwadze podług zasad ustalonych w przepisach. Sprawy ekwiwalentu bowiem regulowane są przez specjalne zarządzenie wydane przez MPiPS. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, powinieneś precyzyjniej zaznajomić się z niniejszym tekstem na blogu .

Nie zapominajmy, iż w wypadku, gdy pracodawca decyduje się podpisać następną umowę o pracę momentalnie po rozwiązaniu poprzedniej, nie ma obowiązku wypłacać ekwiwalentu. Nie przysługuje on też ludziom, którzy zatrudnieni są w oparciu o kontrakt menadżerski, ponieważ nie zapewnia on płatnych urlopów --> szczegółowe informacje. Jeżeli jednak pracujesz na podstawie umowy o pracę, możesz dowolnie z niego korzystać. Praca pracą, ale wypoczynek każdemu jest niezbędny, chociaż po to, by odświeżyć umysł oraz z nowym zapałem powrócić do realizowania obowiązków.

Zaciekawił Cię nasz opis? Jeżeli tak, to przejdź do nowego artykułu i czytaj całość tutaj (https://radca-pr.pl/) o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Ciągła praca może wprowadzić marazm i spowodować, iż zdecydowanie zmniejszy się nasza wydajność, dlatego gdy tylko przydarzy się taka okazja, wyjedźmy na parę dni, a szybko poczujemy przypływ sił.

Tags: urlop, wynagrodzenie, zatrudniony