Rewizja normy ISO 9001:2015 - zbiór zmian. Czy nieco się zmieniło?

Posted on 20/06/2023 8:55am

Obecnie po raz czwarty prowadzona jest rewizja normy ISO 9001, na adekwatność z jaką certyfikowanych jest powyżej 1,1 mln instytucji na całym świecie. W Polsce w posiadaniu certyfikatu ISO 9001 jest aż 10 110 tys. instytucji. Od roku 2012 międzynarodowy Komitet Techniczny wykonuje pracę nad kolejną, kompleksową rewizją kanonu.

Oczekuje się sporych zmian treści standardu, w porównaniu z wcześniejszym dostrojeniem normy w roku 2008. Rewizja rządzi się nowym, dobranym projektem dla przyszłych norm zarządzania układami ISO: wspólny tekst, wspólna budowa (przekładki pp) i nazewnictwo. Harmonizacja odblokuje tym samym innowacyjne możliwości konsolidacji systemów.

certyfikat iso
Author: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Source: http://www.flickr.com
Zamysłem wprowadzenia zmian jest zrobienie standardu życzliwego dla użytkowników i zaadaptowanego do wymagań współczesnego powszechnego biznesu. Z jednej strony główny projekt nowego wydania normy proponuje organizacjom większą uniwersalność w projektowaniu zarządzania, z drugiej zaś strony żąda dynamicznego zharmonizowania się do zmian w organizacji i jej otoczenia. Norma ISO 9001:2015 ma za cel dopasowanie wymagań kanonu do zmieniających się warunków w coraz to bardziej dynamicznym świecie biznesu, a naraz stworzenie standardu przychylnego dla użytkowników - !.

Stąd, stosowanie ucieleśnionych systemów zarządzania powinno być prostsze dla organizacji. Konstrukcja kanonu została zmieniona tak, by była całkowicie dopasowana do przystosowanej struktury stosowanej we wszystkich normach na temat systemów zarządzania. Projekt popiera również system kierowania w dostrojeniu się do obowiązujących wyzwań stawianych organizacjom przez teraźniejsze otoczenie biznesu.



Punktem wyjścia dla wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001:2015 będzie wskazanie jego zakresu.W sprawie ścisłego określenia zakresu, organizacja powinna wziąć pod uwagę stosunki, zainteresowane strony oraz przedkładane produkty i usługi. Założony zakres należy uwiecznić wskazując na to, jakie produkty i usługi są objęte Systemem Zarządzania Jakością i także uzasadnienie przypadków, w jakich wymaganie normy nie mogą być zastosowane (akademiaecoms.pl/szkolenia/). Braku sposobności zastosowania pewnych wymagań nie trzeba acz mylić z obecnym wyłączaniem punktów normy z obrębu Systemu Zarządzania Jakością.

Tags: biznes, system, Zarządzanie, standard