W jaki sposób sprawić aby urząd administracji publicznej odpowiednio funkcjonował

Posted on 12/02/2020 7:52am

Częstokroć narzekamy na działalność urzędów jak też urzędników. Naszym sądem funkcjonują zbyt wolno bądź nieprofesjonalnie. Wszystkie te wrażenia w większości wypadków są subiektywne. Ustalając coś w gminie lub w powiecie nierzadko już od początku jesteśmy zdenerwowani, stąd łatwiej jest nam wzniecić w sobie negatywne emocje. Czasem zwyczajnie czujemy niepokój w obliczu władzy - szczególnie łatwo o takowe uczucia w wypadku ludzi starszych, często zagubionych w dosyć nieprzystępnym gmachu


administration
Author: Guillaume Speurt
Source: http://www.flickr.com
Wszelkie te uczucia oraz wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz faktyczności.
Najbliższy z brzegu przykład; załatwiając w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawnionych do głosowania jakiś czas spędziłem w ogonku za starszymi kobietami które z jednej strony były zestresowane tym iż muszą pozyskać pewien papier, z drugiej strony były trochę zagubione. Oceniały one pracę urzędniczek źle, mimo że nie było obiektywnego powodu do takich ocen. Emocje zakłóciły ich percepcję. Piętnaście minut oczekiwania w ogonku nie jest powodem do skarg.
Na czym zatem powinna polegać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Z pewnością powinna być bezstronna oraz pozbawiona emocji.

Tutaj opublikowana jest podobna strona opisująca tę sprawę. Przeczytaj także podobny świetny serwis na opisywany temat. On też jest godny uwagi.

Dobrze zatem ażeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona była przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, nie ulega wątpliwości bowiem iż nie można być arbitrem we własnej sprawie. Organizacja taka do przeprowadzenia oceny musi znaleźć stosowne narzędzia.
Jednym z podstawowych może być tzw. audyt, czyli procedura polegająca na zadaniu opracowanych wcześniej standardowych pytań dotyczących analizowanej sfery bądź ogólnych.

Tutaj znajdziesz ciekawe informacje na prezentowany temat, zatem jeżeli to zagadnienie jest dla Ciebie intrygujące, to wejdź na odsyłacz do witryny (https://super-edu.pl/korepetycje/jezyk-angielski/bydgoszcz).

Pytania powinny mieć postać anonimowej ankiety a poddawani jej pracownicy powinni być pewni że nie spotkają ich kłopotliwe konsekwencje za udzielenie prawdziwych, ale pejoratywnych odpowiedzi. Analiza formularzy powinna pomóc w ulepszaniu działania urzędu. Więcej: tutaj
Obecnie dąży się również do wprowadzenia w Polskich urzędach także rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Metoda ta jest wypracowana w oparciu o wytyczne Wspólnoty Europejskiej i jest elementem zarządzania jakością w administracji publicznej.

Tags: władzy, administracji